top of page

Kutu Oyunlarının Faydaları

Güncelleme tarihi: 1 Tem 2021

Özet

Fiziksel oyunlar kadar kutu oyunları da çocukların gelişimleri için oldukça önemlidir. Kutu oyunları da çocukların bilişssel,dil,sosyal-duygusal,fiziksel ve motor gelişimlerini desteklemektedir. Kutu oyunları çocuğu sadece eğlendiren, ailesiyle ya da arkadaşlarıyla vakit geçirmesini sağlayan bir oyun aracı olarak görülmemelidir. Çünkü kutu oyunları da aynı zamanda çocukların gelişim alanları desteklemekte ve belirli kavramların öğretilmesinde kullanabileceğimiz eğitici oyun araçlarıdır.

Masa oyunları ya da masa üstü oyunları hem eğlenceli hem de eğiticidir. Bu oyunlar karar verme, sosyal etkileşim ve eleştirel düşünme gibi becerileri geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda çocukların yaratıcılıktan konsantrasyon berilerine kadar çeşitli becerilerle zenginleştirilmiştir. Aileler için masa oyunlarının en büyük faydaları aşağıda listelenmiştir.


Masa oyunları çocukların yaşamsal sosyal becerileri öğrenmesine yardımcı olur.

Masa oyunlarının çocuklar üzerindeki önemli etkilerinden bir tanesi çoğun sosyal becerilerini geliştirmektir. Masa oyunları, sabır ve kararlılık gibi nitelikleri geliştirirken sözel ifadeyi teşvik eden heyecan verici bir rekabet ve motivasyon ortamıdır. Çocuklar oyun sırasında konsantrasyon ve hafızalarını, oyun kurallarını hatırlama ve sıralarını takip etme becerilerini geliştirirler. Aynı zamanda, masa oyunları eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi, daha uzun ve mekânsal farkındalığa odaklanma için yararlıdır.


Masa oyunları çocukların kazanmak için motive olmasını sağlar.

Her yetişkin gibi çocukların da kendilerini onurlandırma isteği vardır. Oyun içerisinde rekabete giren çocuklar kazanma içgüdüsüne sahip olacaklar ve bunun için oyun oynarken daha fazla motive olacaklardır.Masa oyunlarının en önemli faydalarından bir tanesi de aile ile zaman geçirmektir.

Günümüz teknolojisinin gelişmesi, anne ve babaların uzun süre çalışmaları ve ev-iş sorumluluklarını yerine getirme mücadelesi vermelerinden dolayı aile içi iletişimin azaldığı görülmektedir. Bazen aileler sorumluluklarını yerine getirebilmek için çocuklarına ya bir teknolojik cihaz sunuyorlar (tablet,telefon,televizyon gibi) ya da onların yalnız oyun oynamalarını sağlıyorlar. Bazı aileler ise çocuklarıyla oynayabilecek ortak bir oyun bulamıyorlar. Masa oyunları, çocukların aileleriyle olan bağlarını kuvvetlendirmede ,ailelerin de çocuklarla olan iletişimini olumlu yönde geliştirirken çocuklarının gelişim seviyelerini gözlemlemelerine olanak veriyor.


Masa oyunları çocukların problem çözme becerilerini geliştirmektedir.

Hayatımızı devam ettirebilmek ve zorluklarla karşılaştığımızda bunlarla mücadele edebilmek için problem çözme becerilerinin önemli bir etkisi vardır. Küçük yaştan bu becerilerin desteklenmesi çocukların ileriki yaşamlarında kimseye ihtiyaç duymadan sorunlarını çözebilmesini sağlayacaktır.

Masa oyunları, çocukları gerçek hayat senaryolarında gerçek problemleri çözmeye teşvik eder. Masa üstü oyunların çoğunda, çocukların bir problemi analiz etmeleri, tüm unsurlarını bulmaları ve daha sonra işe yarar bir çözüm bulmaları gerekir. Çocuklarımızın başarılı ve kendine yeterli birer birey olmasını istiyorsak ,bu oyunlarla çocuklarımızı erken yaşta tanıştırmalıyız.


Bellek oluşumu ve bilişsel beceriler üzerinde etkisi vardır.

Hipokampus ve prefrontal korteks özellikle masa oyunları oynamaktan faydalanır. Beynin bu alanları karmaşık düşünce ve hafıza oluşumundan sorumludur. Masa oyunları, beynin yaşlılık çağında da bilişsel ilişkileri kurmasına ve geliştirmesine yardımcı olur.
Masa oyunları, çocuğun dil gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Ebeveynler oyun sırasında çocuklarına oyunun durumu hakkında soru sorma ve konuşma fırsatı yakalarlar. Oyun sırasında çocuğumuza sorduğumuz sorular onları bunaltacak şekilde ve onların sadece evet ya da hayır diye cevaplayabilecekleri şekilde olmamalıdır. Sorduğunuz sorular çocuğunuzu düşünmeye motive etmelidir. Örneğin, mavi alandan hangi alana geçmeyi düşünüyorsun, hangi renk taşı almak istersin ya da öne doğru mu yoksa arkaya doğru mu hareket edeceksin gibi çocukların düşünerek cevap vermelerini destekleyecek sorular olmalıdır. Alternatif cevaplar gerektiren sorular sorduğunuzda çocuğunuzun günlük konuşmalarında daha fazla kelime kullanmaya başlamasınıda desteklemiş olursunuz. Çocuğunuzun kelime dağarcığı genişledikçe, sizinle iletişim kurma ve paylaşma becerileri de gelişecektir.


Masa oyunları bağışıklık sisteminizi geliştirir.

Araştırmalara göre olumsuz düşünceler, depresyon ve stres hastalıklara karşı mücadele etme yeteneğimizi azaltıyor. Oyun içerisinde ise strese ve olumsuz düşünceler ortadan kalkıyor. Oyun oynayan çocuklar ve aileleri oyun sırasında kahkaha sesleriyle birlikte oluyorlar. Masa oyun onların güzel ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayarak, olumlu duygular ve düşünceler, stresle mücadele eden ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren bazı kimyasalları serbest bırakarak bağışıklık sistemimizi geliştiriyor. Kısacası masa oyunları beyin hücrelerinizi aktif hale getirerek beyin hücrelerini daha uzun süre yaşayabilir ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.


Masa oyunları çocuk gelişimi açısından önemlidir.

Masa oyunlarının çocukların sağlığı ve gelişimleri açısından büyük rol oynadığı ve çocuklar için önemli olduğu belirtilmektedir. Masa oyunları çocukların mantık ve akıl yürütme becerilerinin gelişiminde, eleştirel düşünme becerilerinin gelişiminde ve mekânsal akıl yürütmeyi hızlandırmada yardımcı olmaktadır. Ebeveynlerin çocuklarını masa oyunları oynamaya teşvik etmeleri önemlidir. Çünkü çocukların oyun sırasında sözel ve iletişim becerileri artar, dikkat ve uzun süre odaklanma becerileri gelişir. Aynı zamanda masa oyunları çocukların kavram gelişimleri açısından da faydalıdır. Çocuklar renk, şekil ve sayı kavramlarını oyun içerisinde eğlenceli bir şekilde öğrenebilirler. Örneğin, çoğu kutu oyunlarında zarlar bulunmaktadır ve bu zarların üstünde sayılar vardır. Ebeveyn eşliğinde bu oyunu oynayan çocuk, ebeveynini rol model alarak oyunun ilerleyen aşamalarında sayıların farkına varır ve kendisi söylemeye başlar. Ebeveyn olarak oyun sırasındaki sözel uyaranlarımız çocukların belirli kavramları öğrenmesinde etkili olacaktır. Bu kırmızı ,bu 3 rakamı gibi çocuklarımıza kavramları öğretmek, onların oyun içinde bizim gözetimimiz altında keşfederek öğrenmeleri daha eğlenceli ve kalıcı olacaktır. Unutmayalım ki herkes eğlenceli buldukları aktivitelere yönelir ve o şekilde daha kolay öğrenir. Bu yüzden çocuklarımıza kazandırmak isteyeceğimiz kavramları masa oyunları içerisinde çocuklarımızın öğrenebilmelerine olanak sağlayacak fırsatlar yaratmalıyız. Çocuklarımız için en etkili ve kalıcı öğrenmenin oyun yoluyla gerçekleştiğini hiçbir zaman unutmamalıyız.Fiziksel ve motor gelişimleri üzerinde etkilidir.

Çocuklarımız oyun sırasında kart toplayarak, bir kart çekerek ya da küçük parçaları almak ve taşımak için parmaklarını kullanacaklardır. Bu sayede çocuklarımızın küçük kas becerileri gelişecektir. Küçük kas becerilerinin gelişim önemlidir. Çünkü çocuklarımız okul hayatında başladıklarında kalem tutacaklardır. Kalem tutma becerisine sahip olmaları için çocuklarımızın ince motor gelişimlerini geliştirmeleri gerekmektedir. Çocuklarımızın ince motor gelişimlerini desteklemek için masa oyunlarından faydalanabilir ve oyun sırasında onların ince motor gelişimlerini destekleyecek faaliyetleri yapmalarına fırsat verebiliriz.


Sosyal-duygusal gelişimlerini destekler.

Sosyal gelişim, diğer insanlarla uygun bir şekilde etkileşime girmeyi öğrenmeyi içerir. Duygusal Gelişim, doğru ve yanlış ile duyguları ifade etme arasındaki farkı anlamaktır.

Oyunların çoğu sıra beklemeyi gerektirir. Çocuklar oyun sırasında sıra bekleyerek sabırlı olmayı öğreneceklerdir. Grupça oynanan masa oyunları çocuklara sabırlı olmayı öğretmektedir. Çocukların sabırlı olmayı öğrenmeleri onların ileriki yaşamları için oldukça önemlidir ve bunu öğretmenin en eğlenceli yolu da masa oyunlarıdır. Ebeveynler oyun sırasında heyecanlanarak çocuklarında onların heyecanlarına ve eylemlerine katılmalarına yardımcı olur. Böylece çocuklar sıra beklemeyi sıkıcı bir hal olarak görmezler ve oyun sayesinde sabırlı olmayı öğrenirler.

Kısacası çocuklar masa oyunları sayesinde sabırlı olmayı ve başkalarıyla paylaşmayı öğreniyorlar. Aynı zamanda çocukların takım olma ve grupça başarma duygularının gelişimi içinde masa oyunları etkilidir. Çocuklar grupça oynanan bu oyunlar sayesinde bir işi başarmak ve tamamlamak için birlikte çalışmanın ve takım olmanın önemini öğreneceklerdir.
Kısacası masa oyunları çocukların bütün gelişim alanları üzerinde oldukça etkilidir ve aile içi iletişimi pozitif yönde geliştirmede önemli bir yoldur. Bu yüzden haftasonlarını,tatilleri ya da akşamları çocuklarımızla vakit geçirmek için masa oyunlarından faydalanabiliriz. Çocuklarımızın hem eğlenmesini hem de öğrenmesini sağlayabiliriz. Çocuklarımızın eğlenerek öğrendikleri bilgilerin daha uzun süre belleklerinde kaldığını, ilerleyen yaşamlarını kolaylaştırmayı sağlayacak sosyal becerileri oyun içerisinde kazandıklarını ve çocuklar için en önemli oyun arkadaşının ve en güzel oyunların aile ile gerçekleşen oyun olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız.


Örnek Kutu Oyunları

· Bil Bakalım Kim?

· Mangal Partisi

· Kandıramazsın Beni

· Geveze Sincap

· Redka Pratik Bardaklar

· Twister

· Saat Kaç ?

· Anlat Bakalım

· Hızlı ve Dikkatli

· Çarşıda Alışveriş

· Pomela

· Q.bitz

· Neşeli Ahtapot

· Kızma Birader

· Zıp Zıp Böceklerhttp://hexagamers.com/why-are-board-games-important-for-kids

https://medium.com/@ShawnDavison1/top-6-benefits-of-board-games-for-kids-111db7659ba7

http://www.healthfitnessrevolution.com/top-10-health-benefits-board-games/32 görüntüleme0 yorum
Post: Blog2 Post
bottom of page